Kreativt återbruk

Välkommen på en föreläsning med Marie-Louise Thylin där vi pratar om kreativitet och hur vi kan ta vara på det vi redan har. Under kvällen tar hon oss med på en resa genom återanvändningens historia, från förr i tiden till hur vi kan tänka idag och visar hur gamla prylar kan bli som nya med lite fantasi och hantverk.
Marie-Louise har med sig ett urval av sina unika, handgjorda produkter. Du får se unika och handgjorda produkter skapade av återvinningsmaterial såsom gummi, läder, kaffepåsar, yllevadmal, papper och garn. Bland produkterna finns väskor, skålar, änglar, picknickfiltar, mattor och kuddar. Varje sak har sin egen historia och charm.
Kvällen handlar om att få med sig inspiration, praktiska tips och nya idéer som du kan använda hemma i din egen vardag. Vi tar oss självklart tid för frågor och samtal kring hållbarhet och skaparglädje.
Kom och låt dig inspireras till att se möjligheterna i det som annars skulle ha kastas!
Föreläsningen är gratis och hålls i samband med Hållbarhetsveckan.